Zonal Sports Competition

The students of BIT, GIDA gave a satisfactory performance in the Zonal Sports Competition 2016, held at the Zonal Nodal Center ITM, GIDA between 09/02/2016 and 11/02/2016.

The Students of BIT won a total of 41 medals including 6 Gold medals in 5 Events, 32 Silver and rest 2 were bronze medals.

Asit Tiwari of BIT, Final year Mechanical Engineering branch was declared the best athlete of the event.

S NO

UNIVERSITY ROLL NO

SPORT EVENT

PARTICIPANT NAME

FATHER NAME

WON

1

1352513006

400M RACE (FEMALE)

DEEP SHIKHA

 

GOLD

2

1552510008

LONG JUMP

ANANYA VISHEN

AJAY PRATAP

GOLD

3

1552500102

SHOT PUT (MALE)

SEKHAR ANAND

GOPAL RAO

GOLD

4

1252540023

100M RACE

ASIT TIWARI

OM KAR TIWARI

GOLD

5

1252510007

TT DOUBLE MALE

AMAN KUMAR SINGH

PRADEEP KR.SINGH

GOLD

6

1552531003

TT DOUBLE MALE

ALOK SHUKLA

DANANJAY SHUKLA

GOLD

7

1452500041

4*100RELAY

DEEP NARYAN YADAV

RAM YASH YADAV

SILVER

8

1452500010

4*100RELAY

AJEET KUMAR SINGH

RAMSANISH SINGH

SILVER

9

1552531029

4*100RELAY

DEEPAK KUMAR CHAND

ASHOK CHAND

SILVER

10

1252540023

4*100RELAY

ASIT TIWARI

OM KAR TIWARI

SILVER

11

1552510008

4*100RELAY

ANANYA VISHEN

AJAY PRATAP

SILVER

12

1552510057

4*100RELAY

SUPRIYA MISHRA

YADUVENDRA PRATAP

SILVER

13

1552531039

4*100RELAY

KIRTI VISHWAKARMA

RAJIV VISHWAKARMA

SILVER

14

1352513006

4*100RELAY

DEEP SHIKHA

 

SILVER

15

1452500010

HIGH JUMP

AJEET KUMAR SINGH

RAMSANISH SINGH

SILVER

16

1552510008

HIGH JUMP

ANANYA VISHEN

AJAY PRATAP

SILVER

17

1552510008

100M RACE (FEMALE)

ANANYA VISHEN

AJAY PRATAP

SILVER

18

1452500041

400M RACE (MALE)

DEEP NARYAN YADAV

RAM YASH YADAV

SILVER

19

1452500041

200M RACE (MALE)

DEEP NARYAN YADAV

RAM YASH YADAV

SILVER

20

1552531042

200M RACE (FEMALE)

PUSPA GUPTA

PASUPATINATH GUPTA

SILVER

21

1552531039

SHOT PUT (FEMALE)

KIRTI VISHWAKARMA

RAJIV VISHWAKARMA

SILVER

22

1252540023

LONG JUMP

ASIT TIWARI

OM KAR TIWARI

SILVER

23

1252510007

VOLLEY BALL

AMAN KUMAR SINGH

PRADEEP KR.SINGH

SILVER

24

1252540007

VOLLEY BALL

ADITYA PRATAP TIWARI

ANAND MOHMD TIWARI

SILVER

25

1252540064

VOLLEY BALL

NITISH UPADHYAY

SHATRUDHAN UPADHYAY

SILVER

26

1352540031

VOLLEY BALL

CHINTAMANI

HARIHAR YADAV

SILVER

27

1252540089

VOLLEY BALL

SANJAY YADAV

SUBASH YADAV

SILVER

28

1352531903

VOLLEY BALL

AKHILESH SINGH

SATRUDHAN SINGH

SILVER

29

1252540011

VOLLEY BALL

AKASH RIPATHI

SURENDRA TRIPATHI

SILVER

30

1552500106

VOLLEY BALL

SHUBHAM KUMAR

SUSHIL KUMAR

SILVER

31

1552531039

TT DOUBLE FEMALE

KIRTI VISHWAKARMA

RAJIV VISHWAKARMA

SILVER

32

1552531003

TT SINGLE MALE

ALOK SHUKLA

DANANJAY SHUKLA

SILVER

33

1452510002

BASKET BALL (MALE)

ADARSH KUMAR

VIRENDRA KUMAR

SILVER

34

1552531019

BASKET BALL (MALE)

ANUJ PAUDEL

LOKENDRA PODEL

SILVER

35

1552531003

BASKET BALL (MALE)

ALOK SHUKLA

DANANJAY SHUKLA

SILVER

36

1252510052

BASKET BALL (MALE)

VIVEK DUBEY

ANIL KUMAR DUBEY

SILVER

37

1552510052

BASKET BALL (MALE)

SHUBHAM UPADHYAY

KRISH MURARI UPADHYAY

SILVER

38

1452540007

BASKET BALL( MALE)

ABHISHEK VERMA

 

SILVER

39

1452540040

BASKET BALL (MALE)

DINESH GUPTA

KATWARU GUPTA

SILVER

40

1552531039

BADMINTON (SINGLE) FEMALE

KIRTI VISHWAKARMA

RAJIV VISHWAKARMA

BRONZE

41

1552510057

BADMINTON (SINGLE) FEMALE

SUPRIYA MISHRA

YADUVENDRA PRATAP

BRONZE